See makeampi on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "16*H/vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeampi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeamman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeamman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "16*H/vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "comparative adjective"
},
"expansion": "makeampi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makea",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-vanhempi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vanhempi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "makea"
}
],
"glosses": [
"comparative degree of makea"
],
"id": "en-makeampi-fi-adj-BWLBX8XW",
"links": [
[
"makea",
"makea#Finnish"
]
],
"tags": [
"comparative",
"form-of"
]
}
],
"word": "makeampi"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "16*H/vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeampi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeamman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeamman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "16*H/vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vanhempi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeampaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeammattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeammittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeammittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeampineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeampinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "comparative adjective"
},
"expansion": "makeampi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makea",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-vanhempi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish comparative adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish vanhempi-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "makea"
}
],
"glosses": [
"comparative degree of makea"
],
"links": [
[
"makea",
"makea#Finnish"
]
],
"tags": [
"comparative",
"form-of"
]
}
],
"word": "makeampi"
}
Download raw JSONL data for makeampi meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.